Martyna Wojciechowska – podróżniczka i pisarka

Najpopularniejsza polska podróżniczka

Martyna Wojciechowska jest polską reporterką, pisarką oraz znaną podróżniczką. Przyszła na świat 28 września 1974 roku w Warszawie. Studiowała zarządzanie i marketing na warszawskiej Wyższej Szkole Zarządzania, ale prędko odkryła, iż jej pasją są dalekie podróże i pokazywanie ludziom świata. Książki wychodzące spod jej pióra spotykają się z bardzo ciepłym przyjęciem, zarówno za sprawą ciekawych przygód czytelników jak i krytyków. Tak było m.in z wydaną w 2006 roku książką “Przesunąć horyzont”. Nie była to typowa opowieść podróżnicza, która pokazywałaby, jak trudno jest wspiąć się na najwyższą górę świata. Jest to raczej historia o wędrówce w głąb własnej osoby, o poszukiwaniu sensu swoich działań i przełamywaniu wszelkich przeszkód, które niespodziewanie stają człowiekowi na drodze.

Kobieta na krańcu świata

Program podróżniczy, ukazujący z bliska losy różnych kobiet, zamieszkujących miejsca egzotyczne i prowadzących wyjątkowe życie – to właśnie motyw “Kobiety na krańcu świata”, który przyniósł Martynie Wojciechowskiej ogromną, międzynarodową sławę. 8 sezonów programu dokumentalnego, rozpoczętego w 2009 roku przedstawia historie niezwykłe, trudne, nieraz przerażające z perspektywy widza, a mimo wszystko porywające go w wir przygody i odmieniające sposób patrzenia na świat. To właśnie przyniosło największy sukces programowi – ogromna liczba ciekawych świata odbiorców, którzy chcieli więcej zobaczyć i zrozumieć.

Wiele dróg zawodowych

Martyna Wojciechowska pracowała również jako prezenterka telewizyjna, chodź swoją przygodę z kamerą rozpoczęła jako modelka. Od lat jest związana ze stacją TVN. Była m.in. gospodynią takich programów jak “Dzieciaki z klasą”, “Misja Martyna”, “Big Brother” czy “Studio Złote Tarasy” (prowadzone wspólnie z Maxem Cegielskim). Pisała artykuły do takich magazynów jak “Auto moto”, “Świat motocykli”, “Playboy”, czy “Voyage”. W 2007 roku objęła stanowisko redaktor naczelnej polskiej edycji „National Geographic” oraz „National Geographic Traveler”, a wkrótce potem także magazynu „Kaleidoscope”. Jest jedną z trzech Polek, którym udało się zdobyć Koronę Ziemi, czyli wszystkie najwyższe szczyty kontynentów. Martyna Wojciechowska pozytywnie wykorzystuje swoją medialną popularność włączając się w liczne akcje społeczne, prowadzone na całym świecie. Walczy aktywnie o prawa i ochronę kobiet, wspiera organizacje pro-zwierzęce i ekologiczne,jest  przedstawicielką akcji Żywiec Zdrój „Po stronie natury” oraz ambasadorką WWF Polska.

Drzewo zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com